Filharmonikusok logó
Hírek

NEXON - Az ajándék közös, döntsünk róla együtt

NEXON – Az ajándék közös, döntsünk róla együtt

Szent István Filharmonikusok

A Szent István Filharmonikusokat Záborszky József alapította 1954-ben az akkori I. István Gimnáziumban, I. István Gimnázium Zenekara néven.  zenekar egyik legfőbb ismertetőjegye a rendkívül magas színvonalon megvalósított gyermek- és ifjúsági programja, amely a hazai komolyzenei nevelésben egyedülálló nemzeti értéket képvisel.

A tehetséggondozásban és zenekari képzésben egyaránt kiváló eredményeket értek el, különösen a fiatal generációk kulturális fejlesztését célzó, 2011 óta működő Felfedezőúton programsorozatuk révén.

2024-ben megszavazott 600.000 forint támogatást a Pastorale sorozat megvalósítására fordították kérték.

A Pastorale egyedi szerkesztésű, az élő zenét és táncot középpontba helyező, összművészeti programsorozat minden korosztálynak, de főleg az általános és középiskolás fiataloknak. A sorozat ötlete Záborszky Kálmán Kossuth-díjas karmestertől (A Szent István Filharmonikusok művészeti vezetője, vezető karmestere, Kossuth-díjas, Érdemes és Kiváló Művész) származik.

A programokat a komplexitás jellemzi: az élő zenén kívül tartalmaznak filmet, táncot (balettet, historikus táncot, néptáncot), bábjátékot, színészi produkciót, hangszerbemutatót, beszélgetést (a művészekkel, illetve szakemberekkel, például hangszerkészítőkkel).

A 2025-ös sorozatban helyet kaptak görög mitológiai alakok zenében és képekben, Rossini Hamupipőke c. operájának keresztmetszete, egy délután Joseph Haaydnnal, valamint a Mesternő és tanítványai részben vendég volt a Junior Prima Díjas Balog Alexandra, Berecz Mihály, Kiss Péter, Lajkó István és Szalai Molli.

Idei támogatásukat és szavazatukat a Felfedezőúton programsorozatukra kérik.

Ennek keretében Zugló valamennyi nagycsoportos óvodása, valamint a 6–18 év közötti diákok évente két, korosztályokra szabott koncerten vehetnek részt. Ezek az események nemcsak zenei élményt nyújtanak, hanem magas színvonalú ismeretterjesztést és összművészeti tartalmat is kínálnak. A programsorozat 2022-től a 15. és 16. kerületre is kiterjedt, 2025 őszétől pedig a 13. kerület diákjai is csatlakozhattak.

További híreink

Egy szuggesztív hegedűművész, akinek a pályája kontinenseken ívelt át – Brenton Langbein élete
Egy szuggesztív hegedűművész, akinek a pályája kontinenseken ívelt át – Brenton Langbein élete

A 2025/26-os évad utolsó Istvánosok-blogbejegyzése Brenton Langbein munkássága előtt tiszteleg, és felidézi a művész több évtizedes kapcsolatát az István Zenekarral.

Olvass tovább
„Az a legfontosabb, hogy szép hangon játsszunk” – Interjú Makkos Noémi trombitaművésszel
„Az a legfontosabb, hogy szép hangon játsszunk” – Interjú Makkos Noémi trombitaművésszel

Beszélgetés Makkos Noémi trombitaművésszel az Istvános évekről, külföldi tapasztalatairól és a női rézfúvósok helyzetéről.

https://papageno.hu/Istvanosok

Olvass tovább